Jak zniwelować stres po przymrozkach w uprawie słonecznika?
W gminie Raciążek Pan Roman Żak wraz z żoną prowadzą gospodarstwo rolne. Jedną z dominujących upraw jest słonecznik z rozsady. Późne przymrozki majowe stanowią ogromne ryzyko, z którym muszą mierzyć się co roku. Jak zniwelować stres po przymrozkach w uprawie słonecznika?
Słonecznik jadalny zwykle wysadza się na przełomie kwietnia i maja, kiedy ziemia nie jest już zmarznięta, a ryzyko przymrozków jest mniejsze. Ostatnimi czasy jednak pogoda w Polsce pokazuje, że nawet w maju mogą pojawić się długo utrzymujące się temperatury poniżej zera. Nie inaczej było w tym przypadku. Masa zielona słonecznika na polu Pana Romana została zniszczona na poziomie 80-90%. Pomimo stosowania standardowych stymulatorów wzrostu, na polu nie było widocznej poprawy. Za poleceniem kolegi, Pan Roman zdecydował się na stymulator wzrostu Agro-Sorb Folium.
Zastosowanie biostymulatora Agro-Sorb z aminokwasami z hydrolizy enzymatycznej okazało się strzałem w dziesiątkę. Już po trzech dniach od pierwszego zabiegu aminokwasami była widoczna różnica. Druga dawka stymulatora wzrostu Agro-Sorb Folium została podana po około 2-3 tygodniach od pierwszej.
Słonecznik, który został uszkodzony przez przymrozki, w późniejszych fazach rozwoju zachowuje się bardzo charakterystycznie. Przede wszystkim zanika główny owoc, z którego w optymalnych warunkach zbieralibyśmy pierwszy plon, dodatkowo z każdego oczka liściowego roślina wypuszcza kolejny pęd. Po zastosowaniu Agro-Sorb Folium występowanie słonecznika porażonego przymrozkami zostało zminimalizowane, do ok 5%
Jak możemy zobaczyć na zdjęciu poniżej, zastosowanie stymulatora wzrostu z aminokwasami znacząco wpłynęło kondycję na uprawy.
Jak stosować Agro-Sorb Folium w uprawie słonecznika
1 zabieg
1,5-2l/ha Agro-Sorb Folium w fazie 2-3 liści
2 zabieg
1,5-2l/ha Agro-Sorb Folium
Do momentu, gdy możemy wjechać na pole.
Chcesz być na bieżąco Zasubskrybuj nasze konto na YouTube